Dünya

ABD'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet ettiler

Şam, (DHA) 17.08.2017 19:20

Suriye hükümeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne "ABD'nin öncülük ettiği koalisyonun Suriye vatandaşlarına karşı işlediği suçları durdurma" çağrısı yaptı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Suriye, BM Güvenlik Konseyi'ni barış ve güvenlik adına görevlerini yerine getirmeye; ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye vatandaşlarına karşı işlediği suçları durdurmaya çağırıyor," denildi.

ABD'yi beyaz fosfor kullanmakla suçladı

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı açıklamada, Şam yönetimi bir kez daha koalisyon güçlerini beyaz fosfor kullanmakla suçladı. Uluslararası anlaşmalarla yasaklanmış olan bu kimyasalın, altyapıyı yok etmek ve sivilleri öldürmek için kullanıldığı savunuldu.

Bakanlık ayrıca, "Bu eylemler sistematik hale geldi. Koalisyon, en temel uluslararası kanunları ve insan haklarını ihlal ediyor," ifadelerinde bulunuldu.

"ABD bombardımanında 17 sivil öldü" iddiası

Şam yönetimi, ABD'nin kendilerinden izin almadan topraklarında hava operasyonu gerçekleştirmesine de tepki göstererek, bu tutumun sivil ölümlerine neden olduğunu belirtiyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA, koalisyonun Rakka'da dün gerçekleştirdiği hava saldırıları sırasında 17 sivilin öldüğünü, onlarca sivil vatandaşın da yaralandığını iddia etti.


En çok okunanlar

Hakkari'de öldürülen PKK'lı bakın kim çıktı!

İran'dan flaş karar!

AK Partili vekil hayatını kaybetti

İran'dan bir flaş karar daha!

'Bir gece ansızın gelebiliriz'

'Savaş ilanıdır'EN YENİLER

'Gülen'in Müslüman olmadığını düşünüyorum'
'Çok yakın zamanda bu takımla gurur duyacaksınız'
AGİT: Gürsel'in serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyoruz
'Sınırlarımızın değişmesine asla izin vermeyeceğiz'
Demirtaş'ın yargılandığı dava ertelendi
Bahşiş isterken kazayla damadı vurdular